orumcek.gen.tr https://www.orumcek.gen.tr Örümcek, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, orumcek.gen.tr Tue, 26 Jan 2016 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Örümcek Ağı https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-agi.html Wed, 28 Nov 2018 14:56:59 +0000 Örümcek ağı, örümceklerin bir nevi avlanmak maksadıyla yaptıkları bir tuzaktır. Örümceklerin karınlarının alt arka tarafında üç çift ağ organları vardır. Her ağ organında 100 civarında ince kanalcıklar bulunur. Bu inc Örümcek ağı, örümceklerin bir nevi avlanmak maksadıyla yaptıkları bir tuzaktır. Örümceklerin karınlarının alt arka tarafında üç çift ağ organları vardır. Her ağ organında 100 civarında ince kanalcıklar bulunur. Bu ince kanalcıklardan çıkan iplikçikler bir araya gelerek bükülürler ve tek iplik durumuna gelirler. İşte bunlar tam olarak örümcek ağlarıdır.

Örümcek ağlarının genel özellikleri

Oldukça esnek ve yapışkan olan bu ağlara insanlar çarptıklarında yapışabilirler. Örümcekler ağlarını örerken ağın her yerini yapışkan olarak örmezler. Avlarını yakalamak için ağın sadece belli bölümlerini yapışkan örmeye dikkat ederler. Çünkü kendileri de bazen ördükleri ağlara yapışabilmektedirler. Yapışkanlığının yanısıra dayanıklı da olan örümcek ağları ne kadar uzatılırlarsa uzatılsınlar yine eski halini kolaylıkla alabilmektedirler. ABD ordusu bu dayanıklı iplikçiklerden kurşun geçirmez yelek yapmışlardır. Aynı kalınlıklıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam ve 4 kat daha esnektir. 
Bir örümcek günde 330 metreye yakın ip üretilmektedir. 330 metre iplikçiğin ağırlığı ise 3 gram kadardır. Ayrıca örümceklerin iplikçiklerinin hammaddesinin saç, tırnak, tüy ve deri gibi maddelerin yapı taşı olan keratin proteininden oluşmaktadırlar. 

Örümcek ağlarının şekilleri 

Dışarıdan bakıldığında örümcek ağları ne kadar birbirine çok benziyor olsada aslında birbirinden çok farklıdırlar. Ağı üreten örümceğe göre ağın şekli de farklılık göstermektedir. Ağların benzer yönü ise hepsinin yere dik olarak örülüyor olmasıdır.
]]>
Sarı Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/sari-orumcek.html Wed, 28 Nov 2018 23:41:11 +0000 Sarı Örümcek, yurdumuzda genellikle İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görünen örümcek türlerinden birisidir. Et ile beslenen örümcek olarak adlandırılsa da tam olarak örümcek türü sayılmaz. Özellikle Kuzey Irak Sarı Örümcek, yurdumuzda genellikle İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görünen örümcek türlerinden birisidir. Et ile beslenen örümcek olarak adlandırılsa da tam olarak örümcek türü sayılmaz. Özellikle Kuzey Irak ve etrafında yer alan bir örümceğe benzeyen yöre halkının söylemiyle deve örümceği ülkemizde Hakkari dağ komando tugayında yer alan askerlerin değimiyle de Sarı Ömer olarak hatta bazı bölgelerde rüzgâr akrebi olarak da bilinmektedir. Sarı örümceğin iki ağzı olup on tane bacağı bulunmaktadır ve et ile beslenir. Diğer örümceklere kıyasla akrep gördükleri zaman saklanacak delik arar iken sarı örümceği akrep ile beslenir.

Sarı örümcek Türkiye'de yaygın bir şekilde bilinmediği için herhangi bir ismi yoktur. Sadece et yiyen örümcek olarak veya deve örümceği yahut çöl örümceği adını da almıştır. Çölün bu saldırgan olan hayvanların avları arasında; kemirgenler, böcekler, yılanlar, kertenkeleler ve hatta küçük olan kuşlar bile bulunmaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Bunun en önemli sebebi de dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı bırakmaktadır. Daha sonra sıvı et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.


Sarı Örümcek Fiziki Yapısı;

Genel olarak boyları 7-8 santim civarında olmaktadır. Böyü, solifugae ailesinden, ağ yapmayan bir örümcektir. Sarı örümceği yakından bakıldığı zaman öbürlerinden biraz değişiktir. Şekli ve gövdesi genel olarak sarı akrebi andırmaktadır. Gövdesinde ayaklara ek olarak sağlı sollu iki tane antenimsi aparat bulunmaktadır. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket etmektedir. Saatte 1,5 km mesafe katedebilir. Zehirli olmadıkları söylenir ancak kuvvetli çenelerinin ısırıkları oldukça fazla can yakıcıdır.  En kötü huyları insanlar uyurken yuvalarına götürmek üzere, saçlarından birkaç tutam kadar
koparıp almasıdır. Sarı örümcek hakkında pek çok değişik olan efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; saatte 40 kilometreyi geçecek şekilde koştuğu, çığlık atan bir bebeğin sesine benzer sesler çıkardığı ve zehirli olduğu da söylenmektedir. Ancak bunların hiç birisi bilimsel olarak doğru değildir. Tam aksine hiç ses çıkarmazlar ve böcek, kertenkele gibi küçük olan böcek türleri ile beslenirler. Tehdit edilmediği sürece kendilerinden büyük olan rakibe asla girmezler. Fazla büyük olan yüksekliklere sıçrayamazlar.
]]>
Zehirli Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/zehirli-orumcek.html Thu, 29 Nov 2018 22:28:32 +0000 Zehirli örümcek; Örümcekler ağ yapan ve avlanan, sekiz bacağı olan eklem bacaklı bir türdür. Örümcekler bir tür olmayıp hayvandır. Türlerine göre değişkenlik gösteren örümcekler hem etçil hemde otçuldur. Olan büt Zehirli örümcek; Örümcekler ağ yapan ve avlanan, sekiz bacağı olan eklem bacaklı bir türdür. Örümcekler bir tür olmayıp hayvandır. Türlerine göre değişkenlik gösteren örümcekler hem etçil hemde otçuldur. Olan bütün tür örümceklerde zehir vardır. Bazı zehirli örümcek türleri insanı bir ısırığı ile felç bile yapabilmektedir. Zehri çok kuvvetlidir. Zehirli örümcekler yaşadıkları yerlere göre tür, boyut, renk gibi farklılık gösterirler. Zehirli örümcekler büyük ve küçük böcekleri yiyerek beslenirler. Her iklimde yaşamını sürdüren zehirli örümcek türleri vardır. Yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdüren zehirli örümcekler ise birçok insanın hayatlarını kaybetmesine sebep olmuştur.

Bir çok zehirli örümcek türü vardır. Bunlar başlıca ise şunlardır;
Karadul Örümceği 
 • Bu tür zehirli örümcek ismini dişilerin erkekleri yediğinden dolayı almıştır. 
 • Genelde siyah ve parlak bir renge sahiptirler.
 • 2 cm uzunluğa ve 1 cm çapa sahiptirler.
 • Isırığı acı vermekle beraber etkisini günler boyu hissettirir.Zehirli örümcek soktuğunda şiddetli ağrılar, yanma hissi, terlemeler, kusmalar, ateşlenme, nefes darlıkları, hipertansiyon ve en sonunda ölüm yaşanabilir.
Çinli Kuş Örümceği
 • Bu cins zehirli örümcek boyu ve bacakları ile beraber 20 cm boya ulaşabilir.
 • Çin'de ve Vietnam'da yağmur ormanlarındaki çinli kuş örümceği, insanı soktuğun anda belirtileri tam anlaşılamamış olmasa da, laboratuvarda olağan incelemelerden sonra zehrinin gücü anlaşılmıştır.
Kahverengi İnziva Örümceği
 • Keşiş örümceği de denilen bu zehirli örümcek, en fazla 1,5 cm uzunluk ve 4 cm’lik çapa sahiptir. 
 • Vücutları kıllar ile kaplıdır.
 • Açık kahverengine sahip olan bu zehirli örümcek, kafasının arkasında keman şeklinde bir iz bulunur. Isırdıklarında çok önemli doku zedelenmeleri ve ülsere sebep olurlar.
 • Nemli ortamları seven bu zehirli örümcek, köşelerde yaşamayı severler.
Şili Örümceği
 • Toplam 8 gözleri vardır.
 • Isırığı ile acının hissedilmez fakat 24 saat içerisinde ısırılan kısım civarındaki hücreler çürür ve yara 10-15 cm genişleyebilir. Tedavi eldizmez ise böbrek yetmezliğinden hasta ölebilir.
Redback Örümceği
 • Yalnız Avustralya’da bulunur.
 • Sinir sistemini zehri ile çökertir.
 • Isırıktan sonra 1 saatte etkisini göstermeye başlar.
 • Ağrılar ve yanma hissi, terlemeler, kusmalar, yüksek ateş ve hipertansiyonla beraber solunum yetmezliğine neden olabilir.
Altı Gözlü Kum Örümceği
 • Bütün bacakları ile beraber 50 mm uzunluğa sahiptir.
 • İnsanları çok ender ısırmasına rağmen, zehrinin çok keskin olduğuna yapılan laboratuvar araştırmalarından sonra karar verilmiştir.
 • Zehrinin kanın ve dokunun incelmesi, kan damarında çatlaklara neden olduğu bilinmektedir ve panzehri daha yapılamamıştır.
Hobo Örümceği 
 • ABD’de yaşayan en zehirli örümcek türlerinden biridir.
 • Kendine ve yumurtaları zarar görmediği süre içerisinde insanları sokmazlar.
Sidney Huni Ağ Örümceği 
 • 1,5 cm uzunluğa sahip, lacivert ile siyah renklerin tonlarına sahip bir tür zehirli örümcektir.
 • Suda yüzebilen bir türdür.
 • Isırdığı an etkisini kısa sürede gösterir.
 • Gün boyu şiddetli ağrılar, kusmalar, nefes darlıkları, hipertansiyon ve koma gibi vakalar yaşanabilir. Tedavi edilmemesi halinde ölüme sebebiyet verebilir.
Fare Örümceği 
 • Avustralya ve Şili'de yaşarlar.
 • Böcekler ve küçük hayvanlar ile beslenirler.
 • İnsanları ısırdıktan sonra kusmalar, şiddetli ağrılar ve yanmalar, karın kaslarında spazmlar, solunum yetmezliği, hipertansiyon, koma ve ölüme kadar götürebilir.
]]>
Tarantula Örümceği https://www.orumcek.gen.tr/tarantula-orumcegi.html Thu, 29 Nov 2018 23:49:31 +0000 Tarantula örümceği, dünya üzerinde tanınmış en önemli örümcek türlerindendir. Vücut özellikleri sebebiyle, ilgi çektikleri için fazla tanınan örümcek türüdür. Tarantula örümceği de diğer örümcekler gibi, seki Tarantula örümceği, dünya üzerinde tanınmış en önemli örümcek türlerindendir. Vücut özellikleri sebebiyle, ilgi çektikleri için fazla tanınan örümcek türüdür. Tarantula örümceği de diğer örümcekler gibi, sekiz tane ayağa sahiptir. Tarantulaların yaklaşık olarak, 750-800 türü bulunmaktadır. Büyüklükleri ise 2-3 cm ile 10 cm arasında değişmektedir. Hatta bazı türlerinin bacak boyu, 20 santimetreyi geçebilmektedir. Tarantula örümceğinin bacakları, tüylü ve etlidir. Yılın belli zamanlarında ise, tüy dökmektedirler. Çok farklı renklerde, bir çok türü bulunmaktadır. Mavi renk ve kahverengi tonlarında olan, türler bunlardan bazılarıdır. 

Tarantula örümceği, dünya üzerinde en kuvvetli zehire sahip, örümcek türündendir. Fakat bu zehir miktarı, insanı öldürebilecek düzeyde değildir. Zehirli ve tehlikeli olmasına rağmen, bir çok kişi tarafından beslenmekten çekinilmemektedir. Tarantulalar ağ yapmadan, av yapabilen bir örümcek türüdür. Farklı renklere sahip, tarantula türleri bulunmaktadır. Renkleri, türlerine göre farklılıklar göstermektedir. 

Tarantula örümceği açlığa kaç gün dayanabilir,

karnını doyurduktan sonra, yaklaşık olarak bir hafta on gün kadar aç durabilirler. En fazla Amerika kıtasında yaşamaktadırlar. Tarantulalar ortalama, 3 yıl kadar yaşarlar. Bazen bu süre 5 yıla kadar uzayabilir. Bir defada, binlerce yumurta bırakırlar ve bu yumurtalardan çıkan yavrular 10 ay gibi bir zamanda olgunlaşmaktadırlar. Bu örümcek türü, avını dişleriyle ısırıp zehirlerler. Daha sonra ise, zehirledikleri avlarını yemek için, mide suyunu avlarına bulaştırırlar ve daha sonra, bunu suyla beraber emerek beslenirler. Çünkü; tarantula örümceğinin ağız yapısı, çiğneme yeteneğine sahip değildir. Böcek ve farelerle beslenmelerini sağlarlar. 

Tarantula Örümceği
Tarantula örümceğinin düşmanı, 

Peptis adı ile bilinen yaban arılarıdır. Çünkü bu arılar tarantulaların vücudunu kullanıp, üreme sağlarlar. Yaban arıları, üreme zamanlarında yumurtalarını bırakmak için, tarantula ararlar. Tarantulayı  bulduklarında da, bir savaş başlar. Bu savaşı da çoğunlukla arılar kazanır. Çünkü bu tür arılar, tarantulaların zehirinden etkilenmez. Yaban arıları, tarantulaları iğnesiyle soktuktan sonra sersemleşmelerini fırsat bilirler ve onları kazdıkları toprağa koyup, karınlarına açtıkları deliğe bir tane yumurta bırakırlar. Bu yumurtadan çıkan yavru, tarantula örümceğinin vücudunu hem yuva olarak, hemde besin olarak kullanmaktadır. Bir yaban arısı, vücudunda bulunan 15-20 yumurtanın tamamını bırakana kadar 15-20 tane tarantula örümceği avlar. 
]]>
Örümcek Yumurtası https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-yumurtasi.html Fri, 30 Nov 2018 20:44:24 +0000 Örümcek Yumurtası, Örümcek Dünyanın her yerinde bulunan, ağ örerek avlanan ve sekiz bacaklı bir böcektir. Dünyanın her bölgesinde bulunan örümcek, toprak altında, ağaç üstünde, evlerde ve akar su ve göl kenarlarında gö Örümcek Yumurtası, Örümcek Dünyanın her yerinde bulunan, ağ örerek avlanan ve sekiz bacaklı bir böcektir. Dünyanın her bölgesinde bulunan örümcek, toprak altında, ağaç üstünde, evlerde ve akar su ve göl kenarlarında görülür. Ama örümcek en fazla boş olan yerlerde olur. Çünkü boş olan yerlerde daha rahat yiyecek bulurlar. Avını yakalamak için ağ örerler, bazı örümcek türleri ise ağ örmez. Zehirli salgısı ile yakaladıkları avları eriterek beslenirler. Birçok örümcek türü vardır. Hemen hemen hepside yumurtlayarak ürerler.  Örümcekler nasıl ürer biliyor musunuz Haydi şimdi örümceğin nasıl ürediğini öğrenme zamanı.

Örümcek nasıl ürer  

Dişi örümcek, erkek örümcekten daha iridir. Bu nedenle genellikle örümcek ağını dişi yapar. Bazı türlerde erkek örümcekte ağ yapar. Erkekten daha iri olan dişi örümcek, çiftleştikten sonra erkeği yiyebilir. Erkek örümcek, dişi örümceğe yem olmamak için çeşitli hileler yapar. Bazen erkek örümcek, dişi örümceğe yem olmamak için ona bir böcek ikram eder. Dişi örümceğin karnını doyurduktan sonra, kendini emniyette olduğunu bilir ve çiftleşirler. Erkek örümcek çiftleştikten sonra hızlı bir şekilde oradan uzaklaşır. Çünkü dişi örümcek çiftleştikten sonra karnı acıkır ve erkeği yinede yer. Bazen de erkek örümcek dişiye açlığını unutturmak için örümcek dansı yapar. Bu dansı zıplayarak yaparken bir yandan da dişi örümcekten uzak durur. Bu dansa sevgi dansı da denir. Böylelikle dişi örümcek açlığı unutur ve çiftleşir. 

Örümcek Yumurtası
Erkek örümcek çiftleşmeye girmeden önce bir sperme ağı örer ve üzerine bir damla spermatozoon sıvısı bırakır. Sonra bu sıvıyı ters dönerek şırıngaya çeker gibi sırtındaki şiş yere doldurur. Bundan sonra dişi örümcek aramaya başlar. Örümcekler çok ilginç varlıklardır. En ilginç olanı ise erkek örümcek duyu bacağı eşleşme organı olarak kullanır.

Örümceklerin yumurtlama dönemleri ilkbahar aylarında başlar. Dişi örümceğin şişkin bölümünde bulunurlar. Dünyaya gelmeleri 20 ya da 60 gün arasında değişir. Daha sonra yumurtadan çıkarlar ve hızlı bir şekilde gelişirler. Örümcekler en çok üreyen böcekler arasındadır.
]]>
Deve Örümceği https://www.orumcek.gen.tr/deve-orumcegi.html Sat, 01 Dec 2018 19:49:37 +0000 Deve Örümceği, Ülkemizde fazlaca görünmeyen bu örümcek türü nadiren de olsa Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu da bölgesinde özellikle vatani görevini yapan askerlerimizce görülen bir örümcek türüdür. Deve Örümceği, Ülkemizde fazlaca görünmeyen bu örümcek türü nadiren de olsa Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu da bölgesinde özellikle vatani görevini yapan askerlerimizce görülen bir örümcek türüdür. Bu örümcek türü çoğunlukla Kuzey Irak bölgesinde görülmektedir. Halk arasında et yiyen bir tür olmasından dolayı korkulan bir örümcek türüdür. Özellikle ABD askerlerinin Kuzey Irak'a yapmış olduğu operasyonlardan dolayı bu örümcek türünün saldırısına uğramıştır. Tür olarak Camel Spider olarak adlandırılan örümcek türü Hakkari bölgesinde askerlerimizi belli olarak yaraladığından dolayı sarı Ömer ismiyle adlandırılmaktadır. Bu örümcek türü  bakıldığı zaman örümceği andırıyor  ve et ile beslenmesi bunun yanında 10 adet bacağının olması bir örümcek türü olduğunu göstermektedir. Ancak sanılanın aksine insanların yengeç ve akrep gibi hayvanları gördüğü zaman kaçmasına rağmen bu örümcek türünün en önemli besini çölde yaşayan akrepler olmaktadır. Ülkemizde fazla olarak görülmediğinden tam anlamıyla bir isme sahip olmayan örümcek türü et yiyen örümcek olarak adlandırılmaktadır. Bu örümcek türü oldukça hızlıdır özellikle saldırdığı zaman canlıyı hızlıca atılarak öldürerek beslenir.

Deve Örümceği Ne İle Beslenir,

Çoğunlukla çöl gibi bölgelerde yaşayan deve örümceği etle beslendiğinden dolayı ilgi alanına böcekler, kertenkeleler, akrepler, kemirgenler ve kuşlar girmektedir. Avına saldıran deve örümceği kısa bir an içinde avını alt ederek beslenmesini gerçekleştirir. Avını yakalayan deve örümceği saldırdığı hayvanın üzerine atılır ve dişleri ile hayvanı uyuşturup deldikten sonra hayvanın içine hayvanı uyuşturan ve ölmesini sağlayan bir sıvı enjekte ederek avı tam anlamıyla öldükten sonra beslenmesini gerçekleştirir. 

Deve Örümceğinin Fiziksel Özellikleri,

Deve örümceğinin boyu 6 cm ile 10 cm arasında değişir. 10 adet ayağı bulunmakta olup örümcekten farklı olarak ağ örmeyen bir türdür. Yakından bakıldığı zaman gövdesi sarı renktedir. Gövdesinde 8 ayağı bulunmakta ise 2 adet de antensi yapı ayak görüntüsü oluşturur ancak gövde altında bir palet görevi görmektedir. Deve örümceği saatte 1,5 km kadar yol alabilir. Zehirli olmamakla birlikte bu hayvan kuvvetli çene yapısı sayesinde avının yaşamsal organlarına saldırarak hemen öldüre bilmektedir. 

Deve Örümceği
Deve Örümceği İnsanlara Saldırır Mı

Deve örümceği kendisinden çokça büyük canlılara saldırdığı gözlemlenir ancak kendisini saldırılacağı korkusuyla rakibinin büyüklüğüne bakmadan saldırıdan kaçınmamaktadır. ABD askerlerinin Kuzey Irak da yapmış olduğu operasyonlarda bu böcek saldırısına uğrayan kişilerin özellikle böceğin saldırı gösterdiği yani ısırdı bölgelerde ciddi anlamda şişkinlikler ve ağrılar gözükmektedir. Isırdığı bölgede enfeksiyon oluşma ihtimaline binaen acil tedavi gerektirir. Böylesi bir böcek ısırığıyla karşılaşan kişi uzman hekimlere başvuruda bulunarak uygulanacak ilaç tedavisini harfiyen yerine getirmelidir. 
]]>
Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/orumcek.html Sun, 02 Dec 2018 04:47:30 +0000 Örümcek, Örümcekler ağ yaparak avlanabilen, sekiz bacağa sahip eklem bacaklılardır. Örümcek bir tür böcek değildir. Örümcek bir tür hayvandır. Örümcekler hem et tüketerek beslenirler hem de ot tüketerek beslenirler. Örümcek, Örümcekler ağ yaparak avlanabilen, sekiz bacağa sahip eklem bacaklılardır. Örümcek bir tür böcek değildir. Örümcek bir tür hayvandır. Örümcekler hem et tüketerek beslenirler hem de ot tüketerek beslenirler. Türlerine göre çeşitlilik arz eder. Bütün örümceklerde zehir vardır. Bazı türleri insanları bir ısırması ile felç yapabilir. Zehirleri o kadar kuvvetlidir. Yaşadıkları alanlara göre türleri, boyutları, renkleri farklıdır ve tehlikeli hayvanlardır. Örümcekler hem büyük hem de küçük pek çok böcek türleriyle beslenirler. Dünyanın her yerinde yaşam süren örümcek türleri vardır. Özellikle de yağmur ormanlarında hayat sürdüren örümcekler çok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Örümceklerin Özellikleri Şunlardır:

 • Örümcekler saldırgan hayvanlardır. 
 • Gözü doymaz ve aç bir hayvandır. 
 • Bazı örümcekler ağ örerek avlanırlar, bazıları ise ağ yapmadan avlanırlar. 
 • Av alanları çok geniştir. 
 • Yiyecek bulmaları çok kolaydır ve böceklerle beslenirler. 
 • Avını yakaladıktan sonra zehrini avı üzerine akıtarak onun felç olmasını sağlarlar ve hareketsiz bırakırlar. 
 • Avlarını yerken emme duyularını kullanırlar. Ve avladıkları hayvanın içini emerek boşaltırlar. 
 • Kuş türlerini de kendilerine av yaparlar. 
 • Örümceklerin solunum yolları karın bölgesinin altında yer alır. 
 • Örümcekler toplu halde yaşamazlar. Karıncalara benzemezler. 
 • Örümcekler ördükleri ağa bakılırsa bile harika hayvan oldukları aşikardır. 
 • Örümceklerin kanatları yoktur. 
 • Örümceklerin sekiz bacağı vardır. 
 • Örümceklerin arılar gibi antenleri yoktur. Ağız bölgesinin hemen önünde kıskaçları vardır. Bu kıskaçlara duyu bacakları denir. Bu kıskaçlar yardımı ile avlarını bulurlar. Bu kıskaçların üzerin de tüyler vardır. Örümceklerin bu tüylü kıskaçları tat ve koku almasına yardımcı olur. Bu kıskaçlar sayesinde çevreyi tanır.
 • Örümcekler de kılcal damarlar yoktur. 
 • Örümceklerin yaptıkları ağlar çok sağlam ve esnek bir yapıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki çelik yelek yapımında kullanılmaktadır. 
 • Örümcekler ağlarını geceleri örmektedir. 
 • Büyüme döneminde olan bir örümceğin bacaklarından bir tanesinin kopması halinde, o bacağını yenileyebilir. 
 • Örümceklerde dişi olan ile erkek olan örümcek çiftleştikten hemen sonra erkek örümcek dişi örümceğin yanından uzaklaşır. Çünkü dişi örümcek erkek örümceği yiyebilir. Erkek örümceklerin kıskaçları eşleşme görevi görür. 
 • Örümcekler bir buçuk ya da iki yıl hayatta kalır. 
 • Örümcekler renk körüdür. 
 • Everest dağının en yükseklerde yaşayan türleri vardır.

Örümcek Ağının Özellikleri,

Mükemmel bir yapı örneğidir. İpekten yapılan bir ağ türüdür. İpekten meydana gelen bu ağ işlemesi maddi açıdan çok külfetli olduğu için insanlar işlemek istemiyorlar. Esnek bir yapısı vardır. Ülkemizde bu ağın taklidini kimse yapmamıştır. Örümceğin işlediği bu ağın esnekliği sayesinde, o ağa yapışan canlılar yırtmadan uzun süre orda kalabiliyorlar. Örümcek ağının esneme özelliği günümüzde imal edilen en iyi telin dört katı kadardır.

Örümcek Türleri,

Birçok örümcek türü vardır. Bu örümcek çeşitleri ileri, geri ve yana doğru yürüyebilme özelliğine sahiptirler.

Karadul örümceği; örümcek ailesinin en çok zarar veren ve zehir oranının en yüksek olanıdır.

Tarantulalar; Kurt örümcekleri familyasındandır.  Bu örümcekler Avrupa da hayat sürerler. Boy uzunluğu 2,5 cm’dir. Bu örümcek türü orman kuşlarını tüketerek beslenirler. Tarantulaların ağ örme özelliği yoktur. Avlarını avlarken ağ örmezler, avlarını koşarak yakalarlar.

Bolas örümceği; Bu örümcek türünün yaşam yerleri çöllerdir. Genellikle geceleri avlanırlar. Görme yetenekleri iyi değildir. Fakat böceklerin titreşimlerini algılayabilirler. Ve etrafa kendisine çeken kokular yayarlar. Avlamak istediği avını kendisine doğru çeker ve]]> Örümcek Kuşu https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-kusu.html Sun, 02 Dec 2018 23:45:48 +0000 Örümcek Kuşu,  bir diğer ismide Kızıl Sırtlı örümcek kuşu olarak da bilinir. Bu kuş yüksek çayırların, fındıkların ve çamlık arazilerin bulunduğu ortamlarda yaşamlarını sürdürürler. Örümcek kuşu üzerinde bulun Örümcek Kuşu,  bir diğer ismide Kızıl Sırtlı örümcek kuşu olarak da bilinir. Bu kuş yüksek çayırların, fındıkların ve çamlık arazilerin bulunduğu ortamlarda yaşamlarını sürdürürler. Örümcek kuşu üzerinde bulunan beneklerden dolayı çalılıklar arasında fark edilmediğinden dolayı bu bölgede yaşamlarını daha kolay devam ettirirler. Aytıca alçak parmaklıklar üzerinde ya da ağaç dalları üzerinde konaklarlar. Örümcek kuşu diğer kuşlar içerisinde en yırtıcı olan kuşlardan biridir. Bu örümcekkuşugiller familyasından olan kuşlar arasındadır ve çalılıklarda yaşayan bu kuşlar yüksekten uçarak avlanmaları ile bilinir. Diğer kuşların seslerini taklit edebilirler ve bu sayede kendilerini belli etmeden yaşamını devam ettirirler. Yağmurlu havalarda daha sessiz dururken, açık havalarda ise daha hareketli olan kuşların arasında yer alırlar.Bu kuşların seslerinde ahenk bulunmamaktadır ve eski dünyayı özgü canlıları arasında yer alır. Özellikle Afrika tropik alanlarında çokça görülmektedir. Örümcek kuşları 3 farklı alt familya türlerine sahiptirler. Bu türleri ise Çalı örümcek kuşları, Rihanna örümcek kuşları ve gerçek örümcek kuşları olmak üzere üç çeşitleri vardır. Bu çeşitleri kendi aralarında da birçok çeşit barındırır. Bu kuşlar özellikle Avustralya, Orta Amerika ve Güney Amerika gibi bölgelerde daha fazla görülmektedir. Kuzey Kutbu civarında da yaşayabilen kuşlar arasındadır yer alırlar. Bu kuşlarının anavatanı Eski dünya olarak bilinir ve buzul çağı birikintilerinde de Örümcek kuşunun fosillerinden örnekler bulunmuştur. Gerçek örümcek kuşlarına ilk kez Macaristan'da Miosen civarında rastlanmıştır.


Örümcek kuşunun yaşam tarzı,

Örümcek kuşu diğer kuşlara göre gagasının dibinde bulunan kıllarla ile ayırt edici özelliği sahiptirler. Bu kuşlar en yırtıcıların arasında olup, diğer yırtıcı olarak yaşayan kuşların burun deliklerinde olduğu gibi kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Bu kuşlar besinleri depolar ederek kullanırlar. Genel olarak böcekleri tüketirler. Diğer tükettikleri besinler arasında kertenkeleler. kurbağalar, kemirgenler, küçük omurgalılar avlarken, kendi boyundaki kuşları bile avlayabilirler. Örümcek kuşlarının en önemli silahları ise avlanırken kullandıkları pençelerinin dışında, burun bölgelerinde bulunan sivri gagalarıdır. Avlarını kıvrımlı ve çengel gibi bulunan pençesiyle kavrayıp, gagasıyla öldürür. Ayrıca avladıkları hayvanları arğaç dikenine asmaları ile bilinir. Bu davranışlarından dolayı da Kasap kuşu olarak da adlandırıldığı bölgeler vardır. Örümcek kuşlarının erkekleri çok çarpıcı özelliktedir ve maskeli halde bulunurlar. Bu kuşların boyları yaklaşık olarak 30 santime kadar değişiklik gösterir. Bu kuşların başları iri yapıdadır ve enli olarak özellik gösterir. Uç tarafı sivri olan çentikli gagası kalındır ve ağır darbeler verir. Bu kuşların kanatlarında ise 10 adet uçma telleği yer almaktadır. Bu kuşların ayakları ve bacakları oldukça güçlü olup, ayak tırnakları iset sivri özelliği ile dikkatini çeken avı tek hsmlede yakalayıp öldürür. Örümcek kuşları en fazla Kuzey yarım kürede yaşayan cinslerinin renkleri Mattır. Bu kuşların  gagası kahverengi ya da siyah renkli olup, tüylerinin alt taraflarında ise beyaz renk hakim olmaktadır. Kanatlarında eve başlarında siyah lekeler bulunur ve bu kuşlar maskeli görüntüsü halinde çeşitlilik gösterir.

Örümcek Kuşu
Örümcek kuşlarının beslenme şekli,

Örümcek kuşları daha çok çekirgeler, cırcır böcekleri, yusufçuklar gibi hayvanlar ile beslenirler. Kuşlar pençeleri ile yakaladıkları hayvanları gagalarıyla parçalarlar ve avlarını diken gibi yerlere takarak parçalanmayı tercih etmektedirler. Kuşlar sert kabukları olan canlıları pençeleriyle tutulmakta zorlandıkları için hayvanları tele astıkları düşünülmektedir. Doyduktan sonra ise kalan parçaları dikenlerde bırakarak oldukları yerden uzaklaşırlar.

Örümcek kuşlarının çoğalma şekli,
Kırmızı Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/kirmizi-orumcek.html Mon, 03 Dec 2018 20:27:58 +0000 Kırmızı örümcek, derisinin üstünde değişik biçimlerde ve büyüklükte dikenler ve tüyler bulunan zararlı canlılardır. Boyutları gözle zor görülebilecek kadar küçüktür. Sekiz bacaklıdır ve şekil olarak yumurta yada arm Kırmızı örümcek, derisinin üstünde değişik biçimlerde ve büyüklükte dikenler ve tüyler bulunan zararlı canlılardır. Boyutları gözle zor görülebilecek kadar küçüktür. Sekiz bacaklıdır ve şekil olarak yumurta yada armuta benzemektedir.

Kırmızı örümcekler, kış aylarını ağaçların kabukları içinde geçirirler. Mart ayı sonlarına doğru nisan ayı başı gibi dışarı çıkarlar. Taze dal ve yapraklar üzerine yoğunlaşırlar. Genellikle şeftali, kayısı, vişne, kiraz, elma, armut ve bunun gibi ağaçlara zarar verirler. Bitkilerin öz suyunu emerek ve hayatlarına devam ederler. Yaprakların damarlarındaki öz suyu emdikleri için önce yapraklarda beyaz lekeler oluşur daha sonra bu lekeler koyu renge dönüşür. Son olarak bitkilerin yaprakları sararmaya başlar. Yaprakta, damarlar boyunca renk bozulması gözlemlenir. En sonunda yapraklar bitkiyi besleyemez hale gelir, işlevini yitirir ve kurur. Dolayısıyla ağaçtaki ürünlerde önemli derecede kayıplara neden olurlar. 

5 çeşit kırmızı örümcek türü vardır:

 • Akdiken akarı (Tetranychus viennensis): Dişileri kırmızı renkli ve tombuldur. Kış aylarını ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda döllenmiş halde geçirirler. Yılda 9-10 döl verirler. 
 • İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae): Rengi yeşilimi ve tonlarıdır. Yapraklarda çok yoğun ağ örerler. Vücutlarının orta noktasında iki adet siyah benek bulunur. Yılda 10-21 döl verirler.
 • Avrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi): Rengi koyu kırmızı ve iri vücutludur. Kış aylarını yumurta halinde ağaçların dallarında geçirir. Bu kırmızı örümcek türü ağ yapmaz. Yılda 8-9 döl verirler.
 • Kahverengi örümcek (Bryobia rubrioculus): Rengi kırmızı, kahverengi ve yeşil renk karışımıdır. Sırtında belirgin bir çizgi bulunur. Bu kırmızı örümcek türü ağ yapmaz. Kış aylarını yumurta halinde geçirir. Yumurtalar mart ayı sonlarına doğru ve nisan ayının ilk günlerinden itibaren açılmaya başlar. Yılda 3-4 döl verir.
 • Yassı akar (Cenopalpus pulcher): Rengi kiremit veya koyu kırmızıdır. Vücudu ikiye bölen belirgin bir çizgi bulunmaktadır. Sırtındaki kıllar kısa ve diken gibidir. Yapraklarda çok az ağ örerler. Kış aylarını  döllenmiş halde meyve ağaçlarının çiçek buketi, odun veya meyve gözleri etrafında, tomurcukların arasında geçirirler. Özellikle tomurcuklar arasında gezinerek ağacın meyve tutmasını önlerler. Yılda 4-5 döl verirler.
Kırmızı Örümcek
Kırmızı örümceklere karşı mücadele kış aylarında önerilmemektedir. Kimyasal ilaçlama zamanının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. İlaçlama yapılacak ağaçların her yaprağı başına ortalama 3 ya da 5 adet kırmızı örümcek bulunması durumunda ilaçlama yapılmalıdır. Yere dökülen yapraklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ağaçlardan dökülen kurtlu meyveler imha edilmelidir. Ağaçların bakımları düzenli olarak yapılmalı ve ağaçlar sağlıklı bulundurulmalıdır.

]]>
Sarıkız Örümceği https://www.orumcek.gen.tr/sarikiz-orumcegi.html Tue, 04 Dec 2018 06:24:10 +0000 Sarıkız Örümceği; Yurdumuz da İç, doğu ve güney doğu anadoluda çoğunlukla gözüken bir örümcek türüdür. Et ile beslenen örümcek şeklinde isimlendirilsede tam olarak örümcek türü değildir. Özellikle Kuzey Irak ve Sarıkız Örümceği; Yurdumuz da İç, doğu ve güney doğu anadoluda çoğunlukla gözüken bir örümcek türüdür. Et ile beslenen örümcek şeklinde isimlendirilsede tam olarak örümcek türü değildir. Özellikle Kuzey Irak ve etrafında yer alan bir örümceğe benzeyen ABD'li askerlerin söylemiyle camel spider (deve örümceği) Hakkari dağ komado tugayında yer alan askerlerin değimiyle sarı Ömer. Örümceğe benzese de tam olarak bir örümcek değildir. Bu canlının iki ağzı 10 bacağı bulunmaktadır ve et ile beslenir. Öbür canlılar akrep gördükleri zaman saklanacak delik arar iken sarıkız örümceği akrep ile beslenir.

Türkiye'de yaygın bir şekilde bilinmediği için herhangi bir isim konulmamıştır. Yalnızca et yiyen örümcek şeklinde veya camel spiderin tercümesi deve
veya çöl örümceği. Çölün bu saldırgan olan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar bile yer almaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Çünkü dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı enjekte etmektedir. Daha sonra et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.

Sarıkız Örümceğinin Fiziki Yapısı,

Boyları 7 ve 8 santim civarındadır. Böyü, solifugae ailesinden, ağ yapmayan bir örümcektir. Bazı bölgelerde rüzgar akrebi de denilmektedir. Yakından bakıldığı zaman öbürlerinden biraz değişiktir. Şekli ve gövdesi biraz sarı akrebi anımsatır. Gövdesinde ayaklara ek olarak sağlı sollu iki tane antenimsi aparat yer alır. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre katedebilir. Zehirli olmadıkları söyleniyor fakat
kuvvetli çenelerinin ısırıkları oldukça fazla can yaka. En kötü huyları pofuduk yuvalarına götürmek üzere, insanlar uyurken saçlarından birkaç tutam kadar
koparıp alması ki en rahatsız olan edici huyları budur. Bu yaratık hakkında değişik olan efsaneler bulunmaktadır. 

Sarıkız Örümceği
Saatte 40 kilometreyi aşkın bir hızla koştuğu, çığlık çığlığa bağıran bir bebek şeklinde sesler çıkardığı ve zehirli olduğu söyleniyor. Fakat bunların hiçbiri doğru değildir. Hiç ses çıkarmaz ve böcek, kertenkele gibi küçük olan yaratıkları tüketir. Bir ara orta Doğu'da görev yapmakta olan Amerikan askerleri bu örümceğin anestezik bir madde ile uyuşturmuş olduğu insan eti ile beslendiği şeklinde söylentiler çıkmış ise de bu söylentiler gerçek değildir. Anestezik olan bir madde salgılayamazlar, tehdit edilmediği sürece kendilerinden büyük olan rakibe girmezler. Fazla büyük olan yüksekliklere sıçramazlar. Develere musallat olup iç organları ile münasebette bulunmazlar. 
]]>
Örümcek Özellikleri https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 07:29:29 +0000 Örümcek özellikleri, Dünyanın her tarafında yaşadıkları bilinmektedir. Yaklaşık olarak 112 familya da 3879 cinste örümcek olduğu bilinmektedir. Örümceklerin baş ve göğüs kısımları kaynaşmış haldedir. Kafa göğüse i Örümcek özellikleri, Dünyanın her tarafında yaşadıkları bilinmektedir. Yaklaşık olarak 112 familya da 3879 cinste örümcek olduğu bilinmektedir. Örümceklerin baş ve göğüs kısımları kaynaşmış haldedir. Kafa göğüse ince bir şekilde bağlı vaziyette bulunur. Aynı büyüklükte başka canlılarda bu kadar ince bel mevcut değildir. Karın bölgesinde sindirim borusu, kan damarları, nefes boruları ve sindirim sistemleri bulunmaktadır. Örümceklerin yaklaşık olarak boyu 40 santime ulaştığı görülür. Ağızlarının ön kısmında zehirli pençeli dişleri mevcuttur ve göğüs kısımlarında ise gelişmiş dört çift yürüme bacağı mevcuttur. Uçları tarak gibi çengelli bulunan ayaklar sayesinde ağın üzerinde rahatça hareket ederler. Örümceklerin yuvarlak olan karın kısmı yumuşak ve esnek yapıdadır. Örümceklerin solunum dedikleri ipek bezeleri anüs ve cinsiyet organları karın bölümde yer almaktadır. Ayrıca örümcekler kanatsız hayvanlardır.

Örümceklerin beslenme şekli,

Örümcekler yırtıcı hayvanlar arasında yer almaktadır ve birbirlerine saldırmaktan asla çekinmezler. Çeşitli yollarla beslendikleri bilinmektedir. Tropikal türler, sürüngen böcekler, küçük kuşlar, memeli gibi hayvanların yanında çeşitli böcekler ile beslendikleri bilinir. Böcekler avlarını kovalayarak veya üzerine sıçrayarak yakalar. Bazı örümcekler ise yakaladığı avını kıskaçları ile tutarak, zehirli salgılar ile öldürür. Daha sonra açacağı delik ile avının iç organlarını tükürük salgısı ile yemeye başlar. Ayrıca kısa bir zaman zarfında avladığı hayvanların iç organları eriterek sıvı haline getirir. Çok güçlü  enzimlere sahip olduğundan dolayı kısa sürede avladığı hayvanı kabuk gibi bırakır. Örümceklerde bulunan yemek borusu dar olduğu için beslenme şekillerinde böyle tükürüklerini kullanarak salgılarını hayvanlar üzerinde eritmek için kullanırlar. Zehirli çengelleri sayesinde avlarında delikler delip, avlarını tüketirler.

Örümcek Özellikleri
Örümcek ağı oluşumu,

Örümceklerin ağları mükemmel bir görüntüye sahiptirler. Avlanmak maksadıyla yapılan ağlar bir tuzak görevi üstlenmektedir. Ancak kimi örümcekler ağ yapamazlar. Örümceklerin bazıları yapraklarını yapıştırmak, yuvalarının içine döşeme yapmak ya da açtıkları çukurun etrafını kapatmak için ağ örerler. Bu ağlar rüzgarlı havalarda sürüklenmekten korurlar. Örümceklerin karın kısımlarının altlarında arka tarafında üç üst ağ organları bulunmaktadır. her birinde ayrı bir çıkışı vardır ve yapışkan sıvı maddesi salgılar. Bu iplik maddesini havayla temas ettiği zaman sertleşme özelliği gösterir. İnce ve küçük ipliklerin hepsini toplayıp tek bir iplik halinde kullanılabilirler ya da ayrı ayrı ince teller halinde kullanma özelliğine sahiptirler. Ayrıca kullandıkları teller sayesinde 5 kilometreye kadar uzaklıktaki yerlere ulaşabilirler. Gözlerine kestikleri avlarını yüksek yerlere tırmanmak için ağlarını bulundukları yere yapıştırarak, aşağı doğru süzülürler ve avının yakalarlar. Daha sonra vücudundan çıkmakta olan ipliğin bir ucunu başka bir yere bağlayarak istediği yere ulaşır. İstediği yerde de daireler oluşturarak, halkalar şeklinde örümcek ağları oluştururlar. Genellikle örümcek ağını gece yaparlar ve orta kısmında yapışkan bir yer bulundururlar. Dokunacak herhangi bir hayvan bu bölgeye yapışır ve örümcekte gelerek avı zehirleyerek öldürür. Ağalarını genellikle yere dik olarak konumlandırılır. Erkek örümceklerden çok dişi örümceklerin ağ kurdukları görülür. 

Örümceklerin üreme şekli,

Örümcekler eşeyli canlılar arasında yer alırlar ve dişi örümcekler erkek örümceklere göre daha iri yapıdadırlar. Örümceklerin aile hayatı yoktur. Dişiler çiftleşme sonrasında erkek örümceği yiyebilir. Erkekle duyu bacaklarını eşleşme organı vazifesini üstlenmektedir. Erkek örümcek ağ üzerine bir damla spermatozoon sıvısı bırakır ve daha sonrasında ters dönerek sıvıyı şırı]]> Örümcek Maymun https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-maymun.html Wed, 05 Dec 2018 00:30:30 +0000 Örümcek Maymun, Dünyadaki maymunlar grubunda yer alan, primat ailesi üyesi olan örümcek maymunu, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir türdür. Bu ailenin 25 tane çeşidi vardır. Örümcek maymunu, yünlü örümcek maymun Örümcek Maymun, Dünyadaki maymunlar grubunda yer alan, primat ailesi üyesi olan örümcek maymunu, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir türdür. Bu ailenin 25 tane çeşidi vardır. Örümcek maymunu, yünlü örümcek maymunu, yünlü maymunu, sarı kuyruklu yünlü maymunu ve uluyan maymunda diğer türleridir. Örümcek maymunları Amerika’da yayılış göstermektedir. Yaşadıkları bölge Meksiko’nun güneyinden Bolivya ve Brezilya’nın güney kesimlerine kadar uzanmaktadır. Bu ailenin bütün türleri ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. 

Özellikleri Nelerdir

Örümcek maymunlarının boyu 30-80 santimetre, kuyrukları ile 90 santimetreyi bulabilmektedir. Örümcek maymunlarının ağırlıkları 5-15 kilogram arasında değişmektedir. En büyükleri örümcek ve ulayan maymun türüne ait cinsler, aynı zamanda Amerika Kıtası'nın en büyük maymunlarıdır. Erkek maymunlar dişilerden daha büyük ve ağırdır. Renkleri gri, kırmızı, siyah ve kahverengi tonları arasında değişebilmektedir. Kolları ve bacakları uzun, elleri kancaya benzeyen ve başparmaklar geriye doğru kısalmıştır. Kuyrukları vücutlarının uzunluğuna eşittir. Ağız kısmında 36 adet dişi olan örümcek maymunlarının bazı türlerinde dişinin penise benzeyen bir klitorisi vardır. Örümcek maymungiller daha çok ağaçta yaşayan, gündüzleri aktif olan maymunlardır ve nadiren yere inerler. Bu maymunlar ağaç dalların arasında dört ayak üzerinde yürür veya daldan dala kollarıyla tutunup, sallanıp, atlamayla ilerlemeye çalışırlar. Bu ilerleme tekniği ile yakından bile akraba olmadıkları gibongillere benzerler. Sayıları 100 kişiye kadar varabilen gruplar halinde yaşarlar. Bu maymun grubu yem arayışında bazen daha küçük gruplara ayrılabilmektedir. Gruplar içinde yaşam diğer maymunlarla kıyaslandığında gayet barışçıl bir ortam mevcuttur. İletişimleri sesli bağırışmalar şeklinde gerçekleşir. Böyle yapılan iletişim ile diğer grupların yaklaşması engellenmiş olur ve ayrıca gruba ait bireyler bu şekilde bulunur. Örneğin, uluyan maymun cinsinin boğaz yapısı çok daha sesli bağırmaya yönelik gelişmiştir. 

Örümcek maymun hepçil bir hayvandır ancak beslenmenin bitkisel ve hayvansal oranı mevsim şartlarına göre değişmektedir. Uluyan maymun ve örümcek maymunu türleri yaprakları yiyerek beslenir. Yünlü maymun ve yünlü örümcek maymunu türleri ise genellikle meyve ile beslenmektedir. Bu maymun türü çiçek, çekirdek ve başka bitki bölümleri ile de beslenirler. Bazen de böcek ve diğer küçük hayvanları da yiyerek beslenmektedir. Örümcek maymunları çok seyrek üremeleri ile de dikkati çeker; yalnızca yılda iki kez, 6 - 8 ay süren gebelikten sonra tek bir yavru doğururlar. Yavrularının bakımı tamamen  dişi maymunun görevidir. Bir iki yıl içinde sütü bırakırlar ve 4 -7 yıl içinde ergenleşmektedir. İnsan himayesinde barınanlar 20-30 yıl yaşamaktadırlar.
]]> Örümcek Türleri https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-turleri.html Wed, 05 Dec 2018 20:03:22 +0000 Örümcek Türleri, eklem bacaklılar sınıfında yer alan örümcekler, dünyanın her yerinde yaşayabilen canlılardır. Bel kısımlarının içinde sindirim borusu, nefes borusu, kan damarları ve sindirim sistemleri bulunur. Örümcekl Örümcek Türleri, eklem bacaklılar sınıfında yer alan örümcekler, dünyanın her yerinde yaşayabilen canlılardır. Bel kısımlarının içinde sindirim borusu, nefes borusu, kan damarları ve sindirim sistemleri bulunur. Örümceklerin boyu 3 cm ile 35 cm arasında değişmektedir. Ağız kısımlarının önünde iki çift ayağı ve çengeli bulunan örümceklerin göğüs kısımlarında ise sekiz tane bacak bulunur. Örümcekler uçlarında bulunan çengeller sayesinde yaptıkları ağın üzerinde kolaylıkla dolaşabilirler. Örümceklerin çoğunun kafa kısmında 3 ya da 4 çift gözleri vardır. Karın kısımları ise oldukça esnek ve yumuşaktır. karın kısımlarının alt tarafında solunum delikleri vardır. 
Örümcekleri göl ya da akarsuların içinde, kanyonların derin çukurlarında ve bir çok değişik yaşam ortamlarında bulunurlar ve birçok türleri vardır.

Örümcek türleri:

Bird sung crab spider,

Birçok hayvanın arasında en değişik görüntüye sahip olan bu örümcek türünün gövdesi kabarık ve siğillerle örtülüdür. Kuş pisliği görünüşüne sahip olan bu örümcek bu görünüşünden dolayı bazı kuş pisliğiyle beslenen küçük böcekler tarafından kolay avlanır. Etrafa oldukça kötü kokular yayan bu tür, genellikle Endonezya ve Japonya'da yaşar.

Scorpuon Tailed spider,

Akrep kuyruklu örümcek olarak bilinen bu örümcek türünün kuyruğunu yalnızca tehlikeli durumlarda kendini savunmak için kullanır. Yalnızca dişi olan örümceklerin kuyruğu vardır. Erkek olanlar ise küçük bir örümceği andırmaktadır. Oldukça zararsız olan bu örümcekler, Avusturalya'da, ördükleri ağların üzerinde gruplar halinde yaşarlar.

Argyrodes colubrinus,

İnce ve uzun bir gövdeye sahip olması nedeniyle yılan örümceği olarak bilinir. Kendini dış tehlikelerden korumak için bu görünüşe bürünen bu örümcek türleri bu şekilde hem bazı hayvanlara av olmaktan kurtulur hem de avını kolaylıkla bulabilirler.  Avustralya'da bulunan bu tür karadul ile aynı aileden gelmektedir ve zehiri ölümcül olmasına karşılık oldukça uysal bir yapıya sahiptir.

Assassin spider,

Diğer örümceklerle beslenen bu örümceğin görünüşü oldukça korkutucu olmasına karşılık insanlara hiçbir zararları yoktur. Madagaskar ve Avustralya'da bulunan bu örümceklerin eski çağlardan beri türleri devam etmektedir.

Bagheera kiplingi,

Oldukça çevik ve sıçrayan bir örümcek türü olmasına karşılık öteki sıçrayan örümcek türlerinin tersine çoğunlukla bitkiler ile beslenirler. Diğer hayvanlara yiyecek olmaktan kurtulmak için sıçrama yeteneğini kullanır.

Örümcek Türleri
Spiny orb weavar,

Bu örümcek türünün kendi içinde bile 70 e yakın türü bulunmaktadır. Omurga yapısı çok korkunç olan bu örümcek türleri oldukça zararsızdır. Genellikle evlerinin bahçelerinde ve dünyanın her yerinde bulunurlar. Kendilerini avlamak isteyen küçük kuşlardan kurtulmak için ağlarının kenarına kalın bir bant örerek bu şekilde kendilerini saklarlar.

Argyroneta aguatica,

Diğer örümcek türlerinin aksine suyun içinde de yaşayabilen yaşayan bu örümcek türü suyun içerisinde tam olarak oksijen alamadığı için suyun yüzüne çıkarak hava baloncuklarını kanatlarının arasına toplayarak suyun altındaki yuvasına getirirler. Hava ile doldurdukları yuvalarına örmüş oldukları ağ gümüş rengine bürünür. Asya ve Avusturalya'da bulunan bu örümcek türleri, yalnızca yuvasındaki havayı tazelemek ve suyun üzerindeki canlıları yemek için suyun yüzüne çıkarlar.

Maratus volans,

Tavus kuşu örümceği olarak da bilinen bu türün erkek olanlarının karın bölgesinde bulunan kanatlar renklidir. Renkli kanatla]]> Yeşil Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/yesil-orumcek.html Thu, 06 Dec 2018 14:18:48 +0000 Yeşil Örümcek, Örümcekler böcek cinsinden olmayıp bir hayvan olarak geçer. Türkiye'mizde özellikle Karadeniz bölgesinde bulunan yeşil renkli örümcekler parlak yeşil renkli, bacakları diğer örümceklere göre daha uzun v Yeşil Örümcek, Örümcekler böcek cinsinden olmayıp bir hayvan olarak geçer. Türkiye'mizde özellikle Karadeniz bölgesinde bulunan yeşil renkli örümcekler parlak yeşil renkli, bacakları diğer örümceklere göre daha uzun ve yeşil renklidir. 6 tane göz bulunur göz çevresi beyaz tüylerle çevrilidir yeşil örümceğin diğer örümceklerden ayrıcalığı solunum organlarıdır yeşil örümceğin solunum organı gövdesinin altında ve balık solungacına çok benzer.

Yeşil örümceklerin erkeklerinde baldırının içinde iki uzun kemik bulunur. Yeşil örümcekler görünüş olarak korkutucu ürkütücü olsa da dişi örümceklerin annelik duyguları oldukça gelişmiştir. Yeşil örümcekler yavrularını tehlikelerden korumak için yeşil yapraklara sararak kamufle ederler. Örümcekler eklem bacaklılardakiler dünyada 50 binden fazla çeşidi olan baş, göğüs karın olarak 3 bölmeden oluşur, karın bölgesi göğse ince bir belle bağlanır. Karın bölgesinin bitiminde bulunan deliklerde salgıladıkları ince ipek sıvıyla ağlarını örerler.

Örümceklerin anatomileri: Örümceklerin başlarında bulunan bir çift anten bulunur bu antenler sayesinde ihtiyaçları olan yiyecekleri ve gidecekleri yönleri bulurlar.

Örümceklerin 8 bacağı bulunur bacaklarının üstündeki tüyler örümceklerin duyu organlarıdır. Örümcek türlerine göre göz sayısı ve şekli değişir bazı örümceklerde 6 göz bulunurken bazılarında 8 kiminde bir çift veya iki çift göz bulunmaktadır. Mağaralarda karanlık ortamda yaşayan örümceklerde ise gözler kaybolmuştur. Örümcekler yiyeceklerini ağ örerek ağa düşen böcekleri sinekleri yer kimileri gördükleri avlarını zıplayarak yakalar salgıladıkları zehirli salgıyla öldürerek yer.

Örümceklerin başlarında bulunan bir çift anten bulunur bu antenler sayesinde ihtiyaçları olan yiyecekleri ve gidecekleri yönleri bulurlar.

Yeşil ÖrümcekÖrümceklerin yaşam ortamı: Dünyanın her ülkesinde çeşitli örümcekler bulunur bu örümcekler kimi ev ortamında duvar köşelerinde saklanır kimi rutubetli taşların altında, kimileri ağaçlarda anlaşılacağı gibi her ortamda yaşarlar. Örümceklerin zararsızları olduğu gibi zehirli olanlarında vardır. Türkiye'nin bazı bölgelerinde Doğu Anadolu, Güney Anadolu bölgelerinde kırsal kesimlerde yaşarlar. Örümcekler avlarını kimini ısırarak, kimi arka kısımlarında bulunan tüyleri ok gibi atarak, kimileri ise avlarına tükürük salgısı salarak zehirlerler. En zehirli örümcek türü Karadul örümceğidir.

Örümceklerde üreme: Örümceklerin ağları bir sanat eseridir. İpek ağlarıyla ördükleri ağların içine kozalar yapar ve o kozaların içine yumurtlarlar. Kış sonunda ilkbahar aylarında yumurtalarda örümcekler çıkmaya başlar. Yeni yumurtadan çıkmış örümcekler 4-5 gün sonra kendi ağlarını örerler.

Örümcekleri küçük olarak bilmemize rağmen kimilerini gözle zor görürüz kimileri ise bir kuş avlayacak kadar büyük 25-30 santime kadar büyüktürler.

]]>
Örümcek Ağı Estetiği https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-agi-estetigi.html Thu, 06 Dec 2018 14:38:59 +0000 Örümcek ağı estetiği, cilde yeniden form kazandırabilmek için yapılan ameliyatsız olarak yüz germe işlemidir. Bu işlem aynı zamanda Ultra V Lift olarak da bilinmektedir.  Örümcek ağı estetiği, İlerleyen yaşa ba Örümcek ağı estetiği, cilde yeniden form kazandırabilmek için yapılan ameliyatsız olarak yüz germe işlemidir. Bu işlem aynı zamanda Ultra V Lift olarak da bilinmektedir.  

Örümcek ağı estetiği, İlerleyen yaşa bağlı olarak zaman içinde ciltte oluşan ince çizgiler, daha da derinleşmeye başlar. Bunları aynı zamanda kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme ve sık kilo alıp verme, sigara kullanımı da tetiklemektedir. Yer çekimine bağlı olarak yüz bölgesinde sadece çizgiler değil, aynı zamanda yanaklarda ve gıdıda da sarkmalar görülmektedir. Örümcek ağı estetiği, bu noktada estetik cerrahiye alternatif olarak ameliyatsız ciltteki olası sorunları çözümlemeye fayda sağlar. Bu teknik cilt olan her yere uygulanabilir ve uygula gerçekleşebilmesi için belirlenmiş bir yaş aralığı yoktur. Cilt yüzeyindeki çizgiler oluşmadan önce yapılan uygulamayla, ilk çizgilerin belireceği yaş ileri atabilir. Yüzdeki ifadeyi değiştirmeyen bir uygulama olduğu için erişkinliğe yetiştikten sonraki her yaş için uygundur. Estetik açıdan sağladığı güzel görünüm ve  verdiği çabuk sonuçlar sayesinde hem  erkeklere hemde kadınlara uygulanabilen bir yöntemdir. Genellikle 35 ile 60 yaş arası daha genç ve dinamik görünüme sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Fakat bu işlem cildi çok yoğun sarkmalara  ve oturmuş derin çizgilere sahip kişiler için ideal değildir.

Örümcek ağı estetiği, birçok kadın ve erkeğe daha sıkı, daha genç görünen bir cilde hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatını vermektedir. ince bir dış cilt tabakasına veya cildinde düşük miktarda yağ dokusu bulunan kişiler için daha idealdir. Bir de ince, hassas ve gevşek dokulu bir cilt derisine sahip olanlar kişiler için çok uygundur. 

Örümcek ağı estetiği yöntemleri,

 • Yüzünde sarkmaları olan,
 • Alt göz kapakları altında kırışıklıkları olan,
 • Ağız ve dudak çevresinde kırışıklıkları olan,
 • Çene altında sarkan bir cildi olan kişiler tercih etmelidir.

Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek ağı estetiği, genel anesteziye gerek olmadan lokal anestezi kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilir. Ciltteki deforme olmuş bölgeleri yeniden eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO iplikleri kullanılır. Bu ipler aynı zamanda beyin, kalp operasyonlarında uzun yıllardır ameliyat ipliği olarak kullanılmaktadır. İnce uçlu iğneler yardımıyla cildin yüzeyine ufak dokunuşlarla giriş yapılır. İpler hafif çapraz hareketlerle derinin en üst yüzeyinin hemen altına yerleştirilir. Bu sayede dokuya daha sağlam tutunmaları sağlanır. İşlemler yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ve yapılan işlem yaklaşık 2  yıl kadar dayanmaktadır. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi yaklaşık olarak 3 haftayı bulmaktadır. İşlem sonrasında işlem yapılan bölgelerde şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve morluklar olması doğaldır. Bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması yapılabilir. İşlemden sonraki bu 3 haftalık süreç içerisinde yüz üstü yatılmaması, yüze fazla baskı yapılmaması gerekmektedir. Ağzı çok geniş açmaktan ve abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır. Hastanın işlem yapılan bölgede hissedeceği ağrılar, diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir. Herhangi bir  ağrı hissedildiği takdirde düşük dozda ağrı kesiciler kullanılabilir. Hastanın işlem sonrasındaki ilk gün başını yüksekte tutmak, şişliklerinin azaltmasına yardımcı olacaktır.

Örümcek ağı estetiğinin gerçek sonuçları işlemin hemen ardından fark edilmeye başlanır. Cilt dokusundaki ipler ilk altı ay boyunca etkisini sürdürecek ve cildin yeniden bir lift oluşturmasına yardımcı olacaktır.

]]>
Beyaz Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/beyaz-orumcek.html Fri, 07 Dec 2018 09:14:37 +0000 Beyaz Örümcek: Örümcekler arasında zehirli bir örümcek türüdür. Çevresine yaklaşan kişileri hissettiği zaman zehrinin fırlatarak insana bulaştırır. Beyaz örümcekler çok sık rastlanan örümcek türüdür. Zararlı olduğu Beyaz Örümcek: Örümcekler arasında zehirli bir örümcek türüdür. Çevresine yaklaşan kişileri hissettiği zaman zehrinin fırlatarak insana bulaştırır. Beyaz örümcekler çok sık rastlanan örümcek türüdür. Zararlı olduğu içinde çevresinde çok bulunmamalıdır. İnsanı kör etme, zehirleme, vücudunda yara oluşturma gibi birçok zararları görülür. Beyaz örümcek sadece insanları değil kendi türündeki örümcekleri veya diğer hayvan türlerini de zehirler. Beyaz örümceklerin yumurtaları vardır. Asıl zehir zaten yumurtaları içindedir. O yüzden yanına yaklaşan herhangi bir canlıya bu yumurtalarını patlatır ve zehrini etrafa saçar. Görüldüğü zaman öldürmek için uzaktan uzun bir çubuk ile vurulmalıdır. Kesinlikle yanına yaklaşılmamalıdır. 

Örümcek sadece yanına yaklaştığı zaman zehrini saçmaz. Üzerinde bulunduğu her şeye tükürüğünde bulunan zehri sürer ve öyle de mikrobunu canlılara bulaştırır. Bu durumda da canlıya zarar verir ve bazen ölüm ile sonuçlanabilir. Beyaz örümceğin pençeleri de bulunmaktadır. Pençeleri zararsız dursa da yaklaştığı canlıya pençeleri ile vurduğu zaman yine aynı şekilde zehrinin bulaştırabilir ve canlının hissetme özelliğini kaybettirebilir. 

Beyaz Örümcek
Beyaz örümceğin yumurtalarının içi zehir doludur. Büyük beyaz örümcekleri kimi zaman uzakta vurmak bile öldürmez. Ama vurulduğu zaman yumurtanın içi zehir dolu olduğundan dolayı zehrini her yere sıçratır ve canlının gözüne geldiği zaman direk kör eder. 
Diğer örümcek türleri gibi beyaz örümceklerde çok hızlı bir şekilde hareket ederler. Rengi beyaz olduğundan dolayı ağacın veya koyu renkli bir otun üzerinde bulunduğu zaman hemen fark edilir. Yaşam alanları olarak çoğunlukla ormanlarda görülür. 
Tropikal alanlarda bulunan beyaz örümcekler daha zararlıdır.

Beyaz örümcek zehirlenmesinin belirtileri;
 • Isırılan yerde ağrı
 • Isırılan yerde şişlik
 • Ateşin çıkması
 • Terleme
 • Üşüme
 • Isırılan yere kramp girmesi
 • Bulantı 
 • Kusma gibi belirtiler görüldüğü zaman zehirlenme durumu görülür. 
]]>
Zehirli Örümcekler https://www.orumcek.gen.tr/zehirli-orumcekler.html Fri, 07 Dec 2018 16:29:25 +0000 Zehirli örümcekler, Örümcekler görünüş olarak pekte sevimli olan hayvanlar değillerdir. Çoğu insan örümceklerden korkar ve korkmakta da haklıdır. Çünkü örümceklerin çoğu zehirlidir. Ancak sevilse de sevilmese de doğada Zehirli örümcekler, Örümcekler görünüş olarak pekte sevimli olan hayvanlar değillerdir. Çoğu insan örümceklerden korkar ve korkmakta da haklıdır. Çünkü örümceklerin çoğu zehirlidir. Ancak sevilse de sevilmese de doğada yer alan canlılardan biridir örümcek. Bir çok örümcek çeşidi vardır. Bu örümceklerin çoğu da zehirlidir.

Zehirli örümcekler:
 • Çinli kuş örümceği
 • Şili örümceği
 • Redback örümceği
 • Altı gözlü kum örümceği
 • Hobo örümceği
 • Sidney huni ağ örümceği
 • Fare örümceği
 • Ağaç huni ağ örümceği
 • Karadul örümceği
 • Brezilyalı gezen örümcek
Çinli kuş örümceği: Tarantula cinsinden en zehirli örümcek türüdür. Görünüş olarak çok büyük bir örümcek türüdür. Genelde Çin'de yaşar ve yağmurlu bölgeleri sever. 

Şili örümceği: Bu örümcek türü küçük ancak zehirli bir örümcek türüdür. Bu örümcek ısırdığında hissedilmez ve acımaz. Ancak 24 saat içinde müdahale edilmezse yaranın çevresindeki hücreler ölür ve vücutta çürümeler bile görülebilir.

Redback örümceği: Dul örümcek türleri arasında yer alır. Isırığıyla meşhur bir örümcek türüdür. Dünyada sadece Avustralya'da yaşarlar. Isırdığı yerde yanma ve ağrı hissi fazla görülür.

Altï gözlü kum örümceği: Görünüşü çok büyük olan bir örümcek türüdür. İnsanlar kendine zarar vermedikçe ısırmazlar. Çok zehirli bir örümcek türüdür. Ve bu örümceğin panzehiri yoktur.

Hobo örümceği: Bu örümcek türü en zehirli örümceklerin başında yer alır. Ve sadece amerikan birleşik devletleri de yaşarlar. Bu örümcekler kendilerine zarar verilmediği sürece ısırmazlar.

Sidney huni ağ örümceği: Bu örümcek türü de en zehirli örümcekler arasında yer alır. Bu örümcekler su içinde yaşarlar ve hiç çıkmadan bir gün boyunca su içinde kalabilirler.

Zehirli Örümcekler
Fare örümceği: Bu örümcek türü sadece Avustralya'da yaşar. İnsanı ısırdıktan sonra kusma ve aşırı ağrı şikayetleri görülür. Bu örümcekler kendilerine zarar verilmediği sürece ısırmazlar.

Ağaç huni ağ örümceği: Bu örümcekler görünüş olarak çok büyük ve korkutucu bir örümcektir. Zehirli oldukları için ısırdıklarında kusma ve solunum yetmezliğine neden olurlar.

Karadul örümceği: Çok zehirli olan bu örümcek türünün ısırdığında panzehiri vardır. Isırdığında kişide yanma ve ağrı hissi oluşur. Solunum yetmezliği görülür.

Brezilyalı gezen örümcek: Bu örümcek türü zehirli örümcekler arasında en büyüğüdür. Güney ve orta Amerika'da yaşarlar. En zehirli örümcek türü bu denilebilir. Isırdığında mutlaka hemen doktora gidilmelidir.

]]>
Örümcek Isırığı https://www.orumcek.gen.tr/orumcek-isirigi.html Fri, 07 Dec 2018 23:26:23 +0000 Örümcek ısırığı, Örümcekler doğada yer alan zehirli ve zehirsiz türleri bulunan hayvanlardır. Görünüş olarak insanların korktuğu hayvan türüdür. Çoğu örümceklerin zehirli olduğunu bilmeden sadece görüntüsünden ko Örümcek ısırığı, Örümcekler doğada yer alan zehirli ve zehirsiz türleri bulunan hayvanlardır. Görünüş olarak insanların korktuğu hayvan türüdür. Çoğu örümceklerin zehirli olduğunu bilmeden sadece görüntüsünden korkulur. Örümcekler avları dışında insanları zehirlemek için yada insanlardan kendilerine zarar verildiği zaman ısırırlar. Zehirli olan örümcek ısırıklarında kişide aşırı derecede ağrı, yanma hissi, solunum yetmezliği ve vücutta hücrelerin ölmesi görülür. Ancak yapılan araştırmalarda örümceklerin %98-99 unun ısırıklarının zararsız olduğu görülmüştür. Zararlı olan örümceklerin ısırıklarında ise bazılarının panzehiri dahi yoktur. Doğada bir çok örümcek türü vardır. Bunların bazılarının zehri çok bazılarının zehri ise azdır. Sadece üç örümcek türü zehirsizdir. Genelde koyu renkli örümcekler diğerlerine göre daha zehirlidirler. Ormanda yaşayan örümceklerin ısırığı ölüme kadar götürmektedir.

Örümcek Isırığı
Örümcek ısırığı belirtileri: 
 • Isırılan yerde ağrı görülür.
 • Karın bölgesinde sertleşme görülür.
 • Karın bölgesinde çok şiddetli ağrı görülür.
 • Bulantı ve buna bağlı kusma görülür.
 • Kişide üşüme ve titreme görülür.
 • Titremeye bağlı yüksek ateş ve terleme görülür.
 • Vücudun bazı yerlerine kramplar görülür. 
Örümcek ısırıklarında ilk yardım:
 • Örümceğin ısırdığı yer kesilerek zehir emilerek tükürülür. Böylelikle zehrin vücuda dağılması engellenir.
 • Örümceğin ısırdığı yer kol veya bacakta ise ısırdığı yerin iki üç parmak üstü bağlanır.
 • Örümceğin ısırdığı yerin üzerine soğuk suyla yıkanmış bez konulmalıdır. 
 • Örümceğin ısırdığı yerin üzerini sodalı bezle silmek ağrıyı azaltır.
Yapılan ilk yardımdan sonra hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. İlk yardım yapıldı diye sağlık kuruluşuna gidilmemezlik yapılmamalıdır. Zehirli örümcek ısırıklarında bir hafta sonra vücutta çürümeler görülür. Ve bu aşamadan sonra tedavi daha zordur.

]]>
Örümcekler Ne Yer https://www.orumcek.gen.tr/orumcekler-ne-yer.html Sat, 08 Dec 2018 13:20:54 +0000 Örümcekler Ne Yer, Örümcekler sekiz bacaklı ördükleri ağlarla inanılmaz hayvanlardır. Vücutları 2 parçadan oluşur iki parçayı birleştiren bel bölgesi çok ince olur ve bu ince belin içinde tüm vücut için gerekli ol Örümcekler Ne Yer, Örümcekler sekiz bacaklı ördükleri ağlarla inanılmaz hayvanlardır. Vücutları 2 parçadan oluşur iki parçayı birleştiren bel bölgesi çok ince olur ve bu ince belin içinde tüm vücut için gerekli olan nefes borusu, sindirim borusu ve kan damarları geçer. Örümceklerin ön parçasında 6 veya 8 gözleri bulunur. Örümceklerin arka parçasında çıkardığı donucu yağlı sıvısıyla örümcek ağlarını oluştururlar. Örümceklerin ağının bazı yerleri yapışıcı olduğundan yuvalara yaklaşan böcekler ve sinekler yapışarak örümceklere yem olurlar. Örümcek ağları ipek ve çok sağlam olur genellikle geceleri ağlarını örerler ve çok değişik geometrik desenler çizerler.

Örümcekler kanatsız duvar köşelerinde kanepe altlarında ağaç dallarında ve sıcak yerlerde yaşayan hayvanlardır. Doğada, evlerde, Dünyanın her yerinde değişik çeşitleri bulunur. Örümceklerin zararlı ve zararsızları büyüklü küçüklü olduğunu biliriz. Örümceklerin çoğu zararsızdır evlerde bulunan örümcekler uçan sinekleri yiyerek beslenirler bundan dolayı evin içindeki sineklerden kurtulmamızı sağlarlar.

Örümcekler nasıl beslenir: Örümceklerin ağızları yoktur küçük haşereleri, sinekleri avlayıp salgıladıkları tükürüklerle böcekleri öldürerek tükürüklerin içindeki enzimlerle parçalayıp besin olarak emerek yutarlar. Dişi örümcekler çiftleşme esnasında erkek örümcekleri yerler bu nedenle çiftleşmeleri erkek örümcekler için tehlikeli olur. Ormanlarda çeşitli zehirli örümcekler bulunur ve sadece tek çeşitli otlarla beslenirler. Dünyanın en büyük örümceği Güney Amerika'nın kuzey kısmında yaşar ve bu örümcekler çok kuvvetlidir yılan, kurbağa, fare gibi küçük hayvanları avlayarak beslenirler. Bu örümceğin erkeklerinin boyu tahmini 25-30 santimi bulur.

Örümcekler Ne Yer

Örümceklerin çoğalması: Çoğalmak için erkek örümceklerin danslarıyla dişi örümceklerin etrafında dolanıp ölüm korkusuyla yaklaşarak çiftleşirler. Bu çiftleşme sonunda çoğu erkek örümcekler dişi örümceklere yem olurlar. Dişi örümcekler yavrularını çıkarmak için bir kese üretirler ve ağlarla yaptıkları yuvalarına yumurtalarını bırakırlar. Sonbaharda bırakılan yumurtalar ilkbahara doğru yavru verir, yumurtalarda yavrular 20 ile 60 gün içinde çıkarlar. Çıkan yavrular birçok değişime uğrayarak kabuklarını değişir ve erginliğe ulaşırlar 5-6 gün içinde kendi ağlarını yaparak kendi yiyeceklerini yakalayarak beslenirler. Örümceklerin ömrü çok uzun olmaz erişkinliğe ulaşan örümcekler birkaç yıl içinde ölürler.

Örümceklerin iki cinsinden hariç çoğu zehirlidir avlarını zehirleyerek öldürür fakat insanlar üzerinde zehirleri etkili değildir. Örümceklerin ısırması sağlığı tehdit edecek durumda değildir evde örümcek ısırdığı fark edilince ısırılan yere kolonyayla pansuman yapılır ağrı olmasını engellemek için ağrı kesici içilir bu durumda bir sağlık kuruluşuna gidilirse kas gevşetici iğne yapılır.

]]>
Siyah Örümcek https://www.orumcek.gen.tr/siyah-orumcek.html Sun, 09 Dec 2018 02:09:02 +0000 Siyah Örümcek, Örümcekler bir çok insanın korkulu rüyaları arasında olduğunu biliyoruz. Araknofobik, (örümcek korkusu) korkusu olanlar için bu durum daha zor olmaktadır. En korkulan ve bilindik bir örümcek türü olan mesela Siyah Örümcek, Örümcekler bir çok insanın korkulu rüyaları arasında olduğunu biliyoruz. Araknofobik, (örümcek korkusu) korkusu olanlar için bu durum daha zor olmaktadır. En korkulan ve bilindik bir örümcek türü olan mesela tarantula ne kadar korktuğumuz bir türdür. Oysa bir insana zarar veremeyeceğini söylesem ne düşünürsünüz Elbette ki zararları var ancak bu zararlar oldukça azdır.

İnsanları ısıran canlılar arasında en en kısmı örümcekler oluşturmaktadır. Örümcekler zorunda kalmadıkları sürece insan, hayvan gibi iri türleri kolay kolay ısırmazlar. Bir örümceğin üzerinizde yürüdüğünü düşünmeniz bile sizi tedirgin ediyordur eminim. En çok bu korkuyu gece uyurken yaşarız ve sanki üzerimizde gezen bir şey varmış gibi hissedebiliriz. Ancak bu durum gerçek bile olsa gece üzerinizde gezen bir örümcek siz onu sıkıştırmadığınız sürece sizi ısırmaz ve sadece üzerinizden size zarar vermeden geçer ve gider. Sabah kalktığınızda vücudunuzda kızarıklıklar varsa ve bu durumun sivrisinekten olmadığına eminseniz, örümcek olma olasılığını düşünebilirsiniz. Bazı vakalar da insanlar deri enfeksiyonlarını,kanser belirtilerini ''örümcek ısırığı'' diye görmezden gelip ciddi sonuçlara sebebiyet veren durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Örümcekler son derece korkak ve uysal hayvanlardır. Örümcekler sadece tehdit anında ve kaçamayacaklarını anladıkları anda ısırırlar. Peki bir örümcek tarafından ısırıldınız ne yapmanız gerekiyor
 • Sıcak banyo yapabilirsiniz.
 • Hem soğuk hem ılık kompres de tavsiye edilmektedir.
 • Asitaminofen, andibuprofengibi ilaçlarda hafif vakalarda işe yaramaktadır.
 • Siyah örümcek tarafından ısırılan ve çok ağrısı olan birinin narkotik ağrı kesiciye ihtiyacı olacaktır.
Siyah ÖrümcekAntiveninlerin kullanımı; Siyah örümcek ısırması tedavisinde kullanılan Antiveninlerin at serumundan elde edilmektedir. Çeşitli siayah örümcek türleri tarafından üretilen venomlar birbirlerine benzemektedir. Bu yüzdende venoma karşı üretilen bir antivenin diğerlerine karşı da etkili olabileceği doğrulanmaktadır. Antivenin, ata tedricen belli bir venom enjekte edilerek üretilir. Daha sonra at, insanlarda kullanılacak olan antivenomu üretmeye başlar. Belirtilerin narkotikte bile hafifletilmesi kolay değildir. Uzmanlar antivenini ağır ısırmalarda kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Hastaneye ulaşmada ir gecikme olması durumunda bile kullanılabilir. Bu antivenin hayatı tehdit edici  derecede alaerjik reaksiyon riski taşımaktadır. Serumdan önce mutlaka der testi uygulaması yapılması gerekmektedir. Ateş, eklemlerde ağrı. serum yarası, lenf bezlerinde şişme gibi yan etkileri vardır. Fakat bu antiveninin hastanelerde hazır halde bulunamayacağını da düşünecek olursak bu durum biraz sıkıntılı olabilir. 

Bu nedenle yaşam alanınızda bulunan örümceklere dikkatli yaklaşmanız gerekmekte, Türünü bilmediğiniz bir örümceği dışarı atmak hem size hem örümceğe zarar verebilir. Kardul gibi örümcekler oldukça zehirlidir ve bunları dışarı atmanız bir gün sizi ısıracağı tehlikesini doğurur. Zaten bu örümcekler genellikle o bölgede yaşadığı için evcilleşmiştir ve dışarı atmanız örümceği de ölüm tehlikesine sokmaktadır. Ölümcül olmayan bir örümcek türünü kendi haline bırakmanız her iki taraf içinde en uygun olan olacaktır.
]]>